dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

ESKİ BAŞKAN GÖREVDE

Dünya Kenti İstanbul'da belediye başkanı seçim sonuçları ilan edilemiyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri kapsamında İstanbul için açıkladığı en son sonuca göre CHP Adayı Ekrem İmamoğlu yarışı 14 bin oy farkla önde götürüyor.

AK Partinin duygusal  itirazı nedeniyle incelemeler sürüdürülüyor. YSK'nın olağan takviminde itirazlara yönelik bütün süreçler sona erdi. YSK, 25 seçim bölgesinden gelen itirazları inceledi ve üç ilçede seçimlerin yenilenmesine karar verdi. YSK'nın olağan takvimi içinde sonuca bağlamadığı tek itiraz ise Büyükçekmece'ye yönelik. Büyükçekmece ve İstanbul'daki seçimlerle ilgili karar ise bu haftaya kaldı.  
Maltepe sonuçları bekleniyor
YSK'nın önünde bekleyen en kritik itirazı AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul'un Büyükçekmece ilçesiyle ilgili yaptığı başvurular teşkil ediyor. YSK, bununla ilgili kararı İstanbul'daki oy sayım işleminin sonuçlanması ve birleştirme tutanaklarının tamamlanmasının ardından vereceğini açıkladı. 
İstanbul'da Maltepe ilçesinde oylar yeniden sayılıyor. CHP'den yapılan açıklamaya göre, Maltepe'de sayım işlemi içinden çıkılamaz duruma getirildi. Maltepe'de Cumartesi gecesi geç saatlerde bir süre ara verilen sayım, dün sabaha karşı yeniden başladı.  
AKP, olağanüstü itiraz yolunu kullanacakmış
AKP  Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Pazar günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul seçimlerinin yenilenmesi talebiyle yapılacak olağanüstü itiraz için hazırlıkların büyük oranda tamamlandığını, dilekçe ve belgelerin 'çok kısa zaman içinde' YSK'ya teslim edileceğini duyurdu. YSK'nın bu hafta içinde İstanbul'daki kördüğümü çözmesi bekleniyor.
Bu arada, YSK bazı ilçelerde seçim yenileme kararları aldı. 
Demokrasi sınavı sürüyor. 
İMAMOĞLU ESENYURT'TA KONUŞTU
İmamoğlu, Esenyurt'ta,CHP'li Kemal Deniz Bozkurt'un töreninde  yurttaşlara seslendi. 

İmamoğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle oldu:

Esenyurt Kemal Deniz Bozkurt bu ilçeye kazandırması için belediye başkanı seçti. 

Çocuklarımızın daha iyi bir eğitim almasını sağladığımız, kadınlara daha mutlu, daha güvende yaşadığımız takdirde İstanbul'un sorunlarını büyük oranda çözmüşüz demektir.

Esenyurt'ta Kemal Deniz Bozkur'tun büyükşehirde en ön sırada yanında olacağıma söz veriyoruz.

Fazla söze gerek yok. Çocuklar, gençlerimiz bize eşlik etmeye gelmiş. Kadınlar bizimle beraber. Meydanlarımız cıvıl cıvıl. Toplumun her unsuru bir aradayız.

Ayrıştırıcı dilleri toplumdan uzak tutacağız. 

Seçimden önce söylediğim gibi herkes bizim hemşerimiz. Kimseyi birbirinden ayırt etmedik. Yukarıdan aşağıya oy tarifi yaparak herkes bölmeye çalıştı. 

Alanda görüyorum. Her siyasi görüş, her etnik köken var. Böyle bir unsuru yakalamadığımız takdirde bu milletin huzurunu bozarlar. Buna müsaade etmeyeceğiz. www.gercekgundem.com 'un aktardığına göre İmamoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: Her partinin oyunu aldım. Sadece CHP'nin İYİ Parti'nin değil. AK Partili, HDP'li, MHP'li, SP'li kardeşimin de oyunu aldım. Herkes bu toprakların teminatıdır. Kürt kardeşim de Türk kardeşim de bu toplumun teminatıdır. Bu toplumda bir arada yaşadığız. Anlı şanlı bayrağımızın altında hep birlikte mutlu yaşayacağız.

Kültürümüzü, geçmişimizi, değerlerimizi, cumhuriyetimizin ilkelerini koruyacağız. Mustafa Kemal Atatürk'ün değerlerinden ayrılmayacağız.

Herkesin yaşamına saygılı olacağız.

Herkes gülümsemeye hazır mısınız?

Komşunuza selam vermemişseniz ilk olarak onun elini sıkın, kucaklayın. Bu seçimden bile insanları ayrıştırmaya çalışacağız. 

Yuh yok. Biz de gülmek var. En güzeli güleceğiz kardeşim.

15 bin oyla seçilir mi diyorlar? 15 bin oyla değil 1 oyla seçilir bile dediler mi? Bazılrı var 1 milyonla seçilir insanları ikiye böler. Bazıları var 1 oyla seçilse bile milletini birleştirir. Ben bu şehri barıştırmaya, birleştirmeye kucaklamaya geldim.

Neymiş İmamoğlu niye maça gitmiş? Vallahi gülünecek. Ben seçimden önce bu maçlara gideceğimi arkadaşlarımla paylaştım. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş bu şehrin takımı değil mi? Gideceğim kardeşim ya. Fenerbahçe-Galatasaray maçına gideceğim kardeşim.

Mazbata diye bağırırsa şöyle olurmuş böyle olurmuş. Bir şey olmaz kardeşim. 

Ben de diyorum uzatmayın. Süreci uzattıkça problem çıkıyor. Verin mazbatayı bakalım işimize. Bu toplumun büyük bir yoksulluğu, işsizliği var mı? Okullarda, özellikle Esenyurt'ta büyük bir eğitim sorunu yaşamıyor muyuz? Sokaklarda, mahallelerde güvenlik sorunu yaşıyor muyuz? Çocuk yaşlara kadar uyuşturucu ve kötü alışkanlıklar sorunu yaşıyor muyuz?

Bırakın seçimi, görevimizi verin işimizi yapalım.

Büyükçekmece'de taşıma oy varmış? Yeni seçilmiş olsa tamam. Hasan Akgün 30 yıldır başkanlık yapıyor. Uydura kaydura bir şeyler üretmeye çalışıyorlar. Değerli polisimi, devletimin güvel memurlarını yormasınlar. Adam gibi şu süreci netleştirsinler. Bir partinin grubu pelikanmış kuşmuş beni ilgilendirmiyor. Başarısız oldular diye bir milletin geleceğini tehlikeye sokmasınlar.

Ekrem İmamoğlu ile cumhurbaşkanı çalışabilir miymiş? Benimle kim çalışamamış ki? Kapısını kapatsa penceresinden, penceresini kapatsa bacasından girerim. Benim huyumu biliyorlar. Cumhurbaşkanı ile anlaşırım diye korkuyorlar. Kendim için değil 16 milyon için istiyorum.

Yorulduk. Bağıran çağıranlardan yorulduk. Konuşurken bile çocuklarımızın beni dinlediğini biliyorum. Kadınlarımız kızlarımız burada.

Üretmeyi konuşalım. Anadolu'nun ve Trakya'nın muhtelif yerlerinden göçtük buraya geldik. Esenyurt'ta 81 ilin insanı var. Bu şehirde yaşama tutunmak istiyoruz. Ev kadınları mutfaklarında huzurla yemek kaynasın, çocukları meslek sahibi olsun istiyorlar.

Bir genel seçim yaşadık. İstanbul'un mazbatasını vermem de vermem. Kimin mazbatasını kime vermiyorsun? Millet mazbatayı vermiş, sen uygun görsen ne olur, görmesen ne olur?

YSK'ya sesleniyorum, sizi arayanlara telefonunuzu kapatın, kapınızı çalanlara kapınızı kapatın. Süreci normalleştirin. Dünya aleme bizi rezil etmeyin. Bu milletin demokrasiye olan inancını bozmayın.

Birkaç soru soracağım size:

1- Bu millet mazbatayı verdi mi?

2- Başkasından izin almam ya bu akşam Fenerbahçe-Galatasaray maçına gideyim mi?

Her iki takımda centilmence mücadele etsin. Yeni bir döneme başladık.

3- Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na gittiğimizde hep beraber bütün Esenyurt olarak Saraçhane'ye geliyor musunuz?

Kemal Deniz Bozkurt arkadaşıma belediye başkanlığı hayırlı olsun.

İstanbul'da bambaşka, demokrat bir belediye başkanlığı yapacağız.

Hepinizi çok seviyorum. İyi ki varsınız.

Yapılan Yorumlar
BAL DUASINA ÇIKTILAR