dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

BÜYÜKŞEHİR'İN PROJESİ GERÇEKLEŞİYOR

 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Tema Park ile özellikle çocukları sokak hayvanları ile buluşturacak.

 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarlanan ve 2019'un bahar aylarında bitirilmesi hedeflenen Hayvan Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Projesi ile Tema Park kurulacak. 500 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak olan kompleks vatandaşlar ile mağdur sokak hayvanlarını bir araya getirecek. Projede hayvanlar için hastane ve yaşam alanları; ziyaretçiler içinse oyun parkları, amfi tiyatrolar, gezi alanları gibi eğlence ve kültürel faaliyetlerin yaşanacağı yerler bulunacak.


Proje hakkında açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel SekreterYardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, benzer rehabilitasyon merkezlerinin birçok yerde yapıldığını fakat kendilerinin bu projeye sadece belediye vazifesi olarak bakmadıklarını belirterek, "Bunu bir görev veya sorumluluk olarak görmüyoruz. Bir kere biz kentliyiz ve kentte yaşama belediyenin bir katkısı olması gerekiyor. Buradaki yaşayan canlıların ihtiyaçlarını karşılamak gibi bir görevin yanı sıra, bir de vicdani yükümlülükleri var. Nedir vicdan? Kentimizde, sokakları paylaştığımız kent hayvanlarını, bizler bu kente zorla getirmedik. Onlar kendileri yemek bulmak için geldiler. Hayvan sahipleri çocukluk çağlarında hayvanları aldılar, onların oyuncu dönemleri geçtikten sonra sokağa bıraktılar. Böylece sokakta bir sahipsiz hayvan popülasyonu oluştu. Yine biz kökenine baktığımız zaman bu hayvanları zorla evcilleştirdik ve sokaklara mahkum ettik. Şimdi bir vicdani görev olarak, bunların en insanca şartlarda yaşaması ve bu arada onlarında tabi ki aralarında hastalık vesaire varsa insanlara zarar vermelerinin engellenmesi" diye konuştu.

"Hayvanları sosyal hayata kazandırmanın yollarını da arayacağız"

Dodurka, projeyi insani bir proje olarak tasarladıklarını belirtirken projenin diğer bakımevlerinden farkını şu sözlerle anlattı: 

"Biz burada sadece hayvan bakmayacağız. Hayvanları o sosyal hayata kazandırmanın yollarını da arayacağız. Aynı zamanda insan hayvan ilişkilerine uygun bir ortam sağlayacağız. Amaç hayvanları toplayıp bir yere tıkmak olsaydı, maalesef bunu yapan belediyelerimiz var, bu hayvanın doğasına ve bizim insani değerlerimize aykırı. Burasının bir misyon üstlenmesi lazım. Hayvanlardan korkan çocuklarımız var. Diğer yandan hayvanlarla iletişim kurmayı bilmeyen, bir tavuğu ancak kasapta gören çocuklarımız var. Bunları kaynaştırmamız gerekiyor. Gerçekten hayvanların insan gelişimine, çocuk gelişimine katkıları olduğu bilimsel çalışmalarla ispatlanmış. Bundan da insanlarımızı faydalandırmamız lazım. O yüzden öyle bir ortam olmalı ki oraya gelen çocuklar zevk içinde gelmeli orada yaşayan hayvanlar da zevk içinde yaşamalı. Orada tam bir insan hayvan kaynaşması sağlanmalı diye düşündük."

"Çocukların hayvanlarla zaman geçirip bir takım beceriler kazanmasına yarayacak"

Projeyle asıl olarak çocukların ilgisinin çekilmesini hedeflediklerini belirten Dodurka, "Burada biz hayvanların hiç sokağa atılmayacak, kenarda köşede bırakılmayacak canlılar olduğunu ispatlamaya çalışıyoruz. Nasıl yapacağız? Bizim bu bölüm içerisinde çocukların eğleneceği, oynayacağı bir takım macera parkurlarından geçeceği yerler olacak ve hayvanları dağıtacağız aralara. Hayvanların gezinmesini de temin etmek amacıyla çocuklara, 'sen bu macera parkuruna girmek istiyorsan önce bilet al ama para karşılığı değil. Orada müsait olan hayvanları, şöyle bir tur attır, ondan sonra biz sana bileti verelim' diyeceğiz. Burada sosyalleşme alanları yapıyoruz. Sosyalleşme alanlarında çocuklar gelip yaz-kış oynayabilecekler. Bu hem köpeğin sosyalleşmesine hem de çocukların hayvanlarla zaman geçirip bir takım beceriler kazanmasına yarayacak" dedi

"Projenin iki hedefi var"

Projede iki ana hedeflerinin olduğunu belirten Dodurka, "Birincisi hayvanların hem fizyolojik ihtiyaçlarına göre hem de psikolojik ihtiyaçlarına göre bir ortam oluşturulması, ikincisi gelen çocukların psikolojilerinin iyileşmesini sağlayacak bir ortam oluşturulması. Yani tek hedefimiz burada hayvanlar olmadı. Buna uygun olarak da üniteler kurduk. Örneğin felçli hayvanların rehabilitasyon üniteleri var. Her yaşa uygun olarak ayırdığımız köpeklerin yanında sosyalleşme üniteleri var. Sosyalleşme alanlarının dışında kültürel alanlar var. Amfi tiyatro gibi, burada hayvanlar üzerinden her türlü aktivite yapmaya imkan verecek donanım sağlanacak" ifadelerini kaydetti. 

Yapılan Yorumlar
KABAK DEYİP GEÇMEYİN