dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

FUAR VE KONGRE MERKEZİ

Trakya Kalkınma Ajansı'nın (Trakyaka), Çorlu'da bir ilk olacak "Çorlu Fuar Alanı ve Kongre Merkezi'nin fizibilite çalışmaları için Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası'na (Çorlu TSO) kaynak sağlayacağı projenin sözleşmesi 30 Ocak 2015 Cuma günü imza altına anmış idi.
 Fuarların dünya çapında ticaretin gelişimine yaptığı katkıya ek olarak Çorlu'ya ve bölge ekonomilerine de katkı sağlayacaklarını söyleyen Rahmetli Enis SÜLÜN; "Pazarlama aktivitesi olmaları ve ticareti geliştirme gibi faydalarına ek olarak fuarlar düzenlendikleri bölgelerin veya illerin ekonomilerine katkı sağlamaları adına önemli etkinliklerdir. Dolaylı yollardan fuar organizasyonlarının yerel ekonomiyi canlandırma ve kalkındırma anlamında önemli etkileri olduğunu söylemek mümkündür. Yapılan bir araştırmaya göre fuarlara katılan ziyaretçilerin yaklaşık olarak % 27'sinin şehre geliş amacı fuarlara katılmaktır. Aynı araştırmaya göre tespit edilen 1.521.000 kişilik fuar ziyaretçisini 410.670'sinin salt fuar amacıyla ilgili şehri ziyaret ettiği ortaya çıkmıştır. Bu araştırma bulguları ziyaretçilerin amaçlarının fuara katılmak olsa da başka aktivitelerle de ilgilendiğini göstermektedir. Araştırmaya katılanların diğer harcamalarının toplam harcamalar içerisinde en fazla paya sahip olması bu düşünceyi desteklemektedir. Bu örnek bile fuarların il ve ilçeye sağladığı ekonomik katkıları desteklemektedir. Bu vesileyle Çorlu'ya kurulacak bir fuar alanı ve kongre merkezi hem ilçenin hem de şehrin ticari kapasitesini geliştirecektir" diyerek sözlerini tamamlamıştı.
Büyükşehir Belediyesi adına katılmış olduğum o toplantıdan bu yana konu zaman zaman aklıma takılmıştır.
Gerçekten, hava alanı ve demiryolu ulaşımına da sahip olan Çorlu'ya, istanbul'a yakınlığı ile de bir fuarı hep yakıştırmışımdır.
Fuarlar, gestivaller, kongre merkezleri için aranan koşulların başında, modern standartlara uygun alt yapıdır.
Çorlu bu özellikleri taşıyan bir şehirdir. Üstelik, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi hinterlandında bulunması itibariyleçevre illere göre avantaja sahiptir.
Rahmetli Enis Sülün'ün hayali Çorlu Fuar ve Kongre Merkezi için yetkililerin bir an önce düğmeye basması yerinde olacaktır.


Yapılan Yorumlar
KABAK DEYİP GEÇMEYİN