dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

SON İSTANBUL DEPREMİ

Bülent DÜŞKO

İSTANBULDA PERŞEMBE GÜNÜ YAŞANAN SON DEPREMİN ORTAYA ÇIKARDIKLARI:

1- 1999 DEPREMİNİN ÜZERİNDEN 20 YIL GEÇMESİNE RAĞMEN İBB BAŞKANLARI VE İLGİLİ BAKANLIKLAR TARAFINDAN HİÇBİR ŞEY YAPILMADIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

2-ADAPAZARI, GÖLCÜK BAŞTA OLMAK ÜZERE AVCILAR DAHİL BAZI YERLERDE ÇOK SAYIDA BİNA YIKILMASINA VEYA ÇEŞİTLİ DERECEDE HASAR GÖRMESİNE; BİNLERCE VATANDAŞIMIZIN ÖLMESİNE NEDEN OLDUĞU BİLİNMEKTEDİR. BU NEDENLE PROF. DR. KUBİLAY KAPTAN İLE BİRLİKTE BİRKAÇ ÖĞRETİM ÜYESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN 1500 SAYFALIK "DEPREM MASTER PLANI"NIN YETKİLİLERCE DİKKATE ALINMAYIP RAFLARA KALDIRILDIĞI ANLAŞILMAKTADIR.

3-DSP ADINA MECLİS ÜYESİ OLARAK GÖREV YAPTIĞIM BAKIRKÖY BELEDİYESİ TARAFINDAN HER MAHALLEYE DEPREM ANINDA GEREKSİNİM DUYULACAK ARAÇ GEREÇ VE HER TÜRLÜ İHTİYACI KARŞILAYACAK MADDE VE MALZEMELERİN İÇİNDE BULUNDUĞU KONTEYNIRLAR KONULMUŞTU. DİĞER BAZI İLÇELERDE DE MEVCUT OLAN BU KONTEYNIRLAR KORUNUP GELİŞTİRİLECEĞİ YERDE İLGİSİZLİK NEDENİYLE SOYGUNLARA MARUZ KALARAK ORTADAN KALKMIŞTIR.

4-400 DEN FAZLA DEPREMDE TOPLANILACAK ALAN MEVCUTKEN YAPILAN İNŞAATLAR NEDENİYLE BUGÜN SADECE 77 ADEDİNİN KALDIĞI ANLAŞILMAKTADIR. ONLAR DA GEREKLİ DÜZENLEME YAPILARAK KULLANIMA HAZIR DURUMDA DEĞİLDİR. 10 BİN ADET TOPLANMA ALANINDAN BAHSETMEK HİÇ DE İNANDIRICI DEĞİLDİR.

 

 

5- BÜTÜN BU İHMAL VE HAZIRLIKSIZLIKLAR NEDENİYLE SUÇLULUK DUYGUSUNA KAPILAN DEVLET YETKİLİLERİ CB YARDIMCISI FUAT OKTAY'IN BAŞKANLİĞİNDA; AKOM BAŞINDA DEPREM ANINDAN BERİ GÖREV YAPAN VE TÜM DEPREM KONUSUNDA YAPILACAKLARIN KOORDİNASYON BAŞKANLIĞININ YÜRÜTÜLMESİYLE GÖREVLİ OLAN İBB VE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU DEVRE DIŞI BIRAKILMAK İSTENEREK GÜNAH ÇIKARTILMAYA ÇALIŞILMAKTADIR. BU TUTUMLA OLUMLU BİR SONUÇ ALINAMAYACAĞI AÇIKTIR. HERKES AKLISELİM DAVRANMALIDIR. DEPREMİN ŞAKASI YOKTUR. BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ SONRASINDA, ÖRNEĞİN 7.2 ŞİDDETİNDEKİ BİR DEPREM SONUNDA YIKILAN SADECE İSTANBUL ŞEHRİ DEĞİL TÜM ÜLKE EKONOMİSİ VE ZARAR GÖREN TÜM HALKIMIZ OLACAKTIR.
BÜLENT DÜŞKO

Yapılan Yorumlar
GÖNÜLLÜ KULLUK