dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

 

TEKİRDAĞ İL HALK KÜTÜPHANESİ

Tekirdağ'da iki kedi, Namık Kemal Halk Kütüphanesi'nin maskotu oldu. Kütüphane bahçesinde yuvaları bulunan iki kedi, gün içinde kütüphaneye girerek kitapların arasında geziniyor. Tarihi ahşap binada bulanan benlerce kitabın farelerin tehdidi altında olduğu düşünüldüğünde bu sevimli misafirlerin önemli bir görevi de üstlenmiş oldukları düşünülebilir.
Gün içinde, Okuyucuları karşılayan kediler,  çoğunluğu öğrenci olan okurlar ve çalışanlar tarafından da sevilmektedir. Hatta okurların kedileri göremedikleri zaman merakla etrafta onları aradığı ifade ediliyor.

 Halk Kütüphanesinin

KÜTÜPHANENİN TARİHÇESİ
Tekirdağ’da Osmanlılar döneminde bazı cami ve medreselerde açılan kitaplıklar günümüze ulaşamamıştır. İl’de varlığı bilinen ilk kütüphane Rüstem Paşa Külliyesi (1544 ) içinde yer alan Rüstem Paşa Kütüphanesi’dir. Cumhuriyet döneminde kütüphane hizmeti halkevine bağlı, okuma odaları ve kitaplıklarla sağlanmıştır.

Halkevinin kapatılmasıyla kitaplık dağılmış ve bu kitaplardan kütüphanye intikal eden olmamıştır. Tekirdağ’da önce çocuk kütüphanesi açılmıştır.

Namık Kemal İl Halk Kütüphanesi ise;  1955 yılında‘’Tekirdağ Namık Kemal Kütüphanesi’ni, Müzesini Kurma, Heykelini ve Öğretmen Okulunu Yaptırma ve Yaşatma Derneği ‘’ ile Belediye ve Özel İdare’nin katkılarıyla 19 Mayıs 1964 tarihinde hizmete açılmıştır. Daha sonra çocuk kütüphanesi halk kütüphanesi bünyesine alınarak, çocuk bölümü haline getirilmiştir.

13 Eylül 2001 tarihinden itibaren İtalyan Konağı olarak adlandırılan  şimdiki binasına taşınmış olup  Kütüphane Hizmetini bu binada yürütmeye devam etmektedir.

Konak, 1841 yılında Tekirdağ’a gelen Andrea Dussi (1788- 1878) ve Matteo Dussi (1815- 1898) kardeşler, tarafından inşa edilmiştir. Bu nedenle İtalyan Konağı olarak anılır.

KÜTÜPHANENİN MİSYONU

Kütüphane, çalışkan ve mesleğini seven Müdiresi yönetiminde, gün İçinde, her kesimden ziyaretçi okurlarına, her türlü kütüphane  materyelini  ücretsiz olarak hizmete sunmaktadır.

Ayrıca, bir gezici kütüphanesi bulunmakta, isteyenlere çeşitli yollardan kitap ulaşımı da sağlamaktadır.


Kaynak:sondakika.com

Yapılan Yorumlar
KANDİLİNİZ KUTLU OLSUN