dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

ORMANLAR KİRAYA VERİLİYOR

Telekom, Tekel, Şeker Fabrikaları, Ormanlar... Sırada ne var?.

“Ülkenin bütün ormanlarının holdingler tarafından paylaşılmasının önü açıldı. Ormanı alan holdingler artık kendi bölgelerine bırakın vatandaşı isterlerse ayıyı bile sokmazlar.”

ORMAN BAKANI: ‘MALİYETLİ’ DİYE ÖZEL SEKTÖRE VERİYORUZ  

Orman Bakanı Veysel Eroğlu, devletin ormandaki ağacı kendi kesip tomruk haline getirmesi halinde ortaya büyük bir maliyet çıktığını, bu işi özel sektörün yapması halinde maliyetlerin düşeceğini söylemişti.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek de bu gerekçeye, “Özel sektör maliyet hesabı yapamayacak kadar enayi mi” sözleriyle karşı çıktı.

Ancak, AKP oylarıyla tasarıkanunlaştı.

GÖRÜŞLER:

M. Melih Aşık@asikmelih

Çok vahim bir kanun.. Ormanlar özel sektörün insafına terkediliyor... Ağaçlar canlı satılacak...Böyle bir özelleştirme herhalde dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir... 

Selin Özaslan@OzaslanSelin

Satışa çıkarılan ormanlar özel mülk haline gelecek vatandaş giremeyecek. Orman işletmeleri maliyeti yüksek olduğu gerekçesi ile ormanları satışa sunarken özel sektörün bir işletmesi haline gelen ormanların doğal çevresini ve eko sistemini kar amacı güden holdingler mi koruyacak?

Samed AYDIN @picasso16 

Ormanlar İçindekilerle Birlikte Satılıyor.

"Yeni düzenleme ile ormanlar 5 yıl boyunca kullanılması için şirketlere satılacak. Böylece devlet ormanları holding ormanları haline dönüşecek.

Ormanı ihaleyle alan şirketler, önceden işaretlenmiş canlı ağaçları diledikleri zaman kesip diledikleri gibi işleyecek ya da satacaklar.

Değerlendirme yapan bir orman kooperatifi yöneticisi, “Ülkenin bütün ormanlarının holdingler tarafından paylaşılmasının önü açıldı. Ormanı alan holdingler artık kendi bölgelerine bırakın vatandaşı isterlerse ayıyı bile sokmazlar” dedi. "

Hadi özelleştirmeyle fabrikalar şirketler daha iyi hizmet verilir daha hijyenik daha işlevsel oldu bahanesiyle savunulurdu. Ormanı satmanın ne bahanesi var? Nişasta bazlı şekerin ithalatında vergi kalkması şeker fabrikalarının satılıp emperyalistlerin tekel fabrikalarına yaptığı gibi hiç etmesiyle artık kendi istedikleri sağlıksız obezite eden şekerleri onlardan alacağız. Havası kirli, çevre kirli, ses kirli, ekonomi kirli, eğitim kirli, hukuk kirli. Düşman savaşaçıp asker kaybetmektense, malum partiyi başa koyup yapmak istediklerini aynen yaptırıyorlar. Survivor başlıklarında tartışın, sahte haberlerini dinleyin aman ha uyanırız maazallah.

Yapılan Yorumlar
ESKİ TÜRKİYE