dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

YARIN RAMAZAN

Ramazan, Türk-İslam dünyası için pek çok açıdan önemli bir aydır.

İftarı, sahuru, davulu, imsakiyesi, pidesi, radyo ve televizyon programları ile Ramazan hayatımızda tam bir sosyal olaydır.

Yarından başlayarak, çevremizde okulundan çıkıp oruçlu oruçlu evine giden öğrencilere, İşyerinde oruçlu olarak iftarı bekleyen tüccarlara, oruçlu olarak büyük bir hazla görev yapan memurdan süreli basına, radyo ve televizyon programlarına, dükkânlara ve satış yapan esnafa varıncaya kadar, bu aydan etkilenmeyen kalmayacaktır.

Teravihlerde camilerimiz dolup taşacak, fırınların önünde kuyruklar oluşacak, marketlerde satışlar artmış, lokantalarımız iftar ve sahur için özel hazırlıklar yapacak, ibadet alışkanlığı olmayanlar bile Ramazanda inançlı bir yaşayış içine gireceklerdir.
Bu nedenle, Ramazan diğer aylardan daha farklı bir yaşamın da başlangıcı olmaktadır. Özel ve devlet televizyonu programlarının değişmesi, günlük gazetelerde Ramazan sayfaları düzenlenmesi, büyük şehirlerde fabrika bacaları gibi yükselen minarelere asılan Mahyalar Ramazan ayının içinde olduğumuzun habercileridir. Evde, çarşıda, pazarda, sokakta, okulda, devlet dairelerinde, basında, terminallerde, camilerde yaşanan manevi hava yaşanacaktır.

Ramazan ayının bitiminde yaşanacak olan Bayram,  insanlarımızın kardeşlik ve dayanışma  günleri olarak yaşanacaktır.
Küslerin barıştığı, barışanların kucaklaştığı mutlu günlerdir bayramlar.
Kötülük yapana iyilik yapmak, zulmedeni affetmek, kalplerdeki kırgınlıkları kaldırmak, kul olmanın en güzel yönüdür.
Peygamberimiz ne güzel buyurmuştur:
"Sana gelmeyene sen git. Sana vermeyene sen ver.. Sana zulmedeni sen affet. Sana kötülük edene sen iyilik et. Kendi aleyhine de olsa hakkı söyle..."
Milletimiz kavgalardan, gönül kırgınlıklarından, kardeşin kardeşi vurmasından, bize hiç yakışmayan cinayetlerden, sabotajlardan, anarşiden, gerçekleri çarpıtmadan, terör olaylarından büyük yaralar almıştır. Ramazan ve onu takip eden bayramın yeni ve barış günleri dolu bir dönemin başlangıcı olması umuduyla, hayırlı Ramazanlar dileriz.

Yapılan Yorumlar
BAL DUASINA ÇIKTILAR