dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

 

Turgut Kazan: Cezasızlık uygulayanı da yararlananı da kurtarmaz.

 Eski İstanbul Barosu Başkanı Kazan 'darbe girişimi ve terör eylemlerine karşı koyanlara cezasızlık' getiren KHK düzenlemesini Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi olduğunu hatırlatarak eleştirdi. Kazan, "KHK ile getirilen cezasızlık kuralı uygulayanları da, yararlananları da kurtarmaz" dedi.

 Düzenlemeye ilişkin, Twitter hesbından açıklamada bulunan Kazan, şunları söyledi:

“Türkiye Sudan değildir. Avrupa Konseyi üyesidir. AİHM kuralları Yunanistan’ı bağladığı gibi, bizi de bağlar. Dolayısıyla, KHK ile getirilen cezasızlık kuralı uygulayanları da, yararlananları da kurtarmaz.

22 Mart 2001 günlü Streletz – Kessler ve Krenz / Almanya kararı bu hukuksal gerçeği vurgulamıştır. Birleşmeden sonra, eski Devlet Konseyi Başkanı ile Savunma Bakanı ve Yardımcısı yargılanıp hapis cezasına çarptırıldı.

Bu üç kişi, mahkumiyete konu eylem o dönem yasalarına uygun olduğu için, 7. maddenin ihlal edildiği iddiasıyla AİHM’ne başvurdu.

Mahkeme yaşam hakkının uluslararası sözleşmelerle korunduğunu, başvurucuların ise o dönem sahip oldukları güce dayanarak sözkonusu eylemleri gerçekleştirdiğini belirterek, sonradan yargılanıp cezalandırılmalarıyla 7. maddenin ihlal edilmiş sayılamayacağını karara bağladı.”

“HUKUK DEVLETİNE DÖNÜLÜNCE HESAP SORULUR’

Turgut Kazan, değerlendirmelerini şöyle tamamladı: “Bu nedenle, tartışılan düzenleme resmi görevli veya milis özentili kişilere asla cezasızlık sağlamaz. Yaşadığımız günler sona erip hukuk devletine dönülünce, kaç yıl geçmiş olursa olsun, o kuralı uygulayanlardan ve yaralananlardan mutlaka hesap sorulur.”

Ortada bir suç iddiası varsa, bununla ilgili karara ancak yargı verebilmelidir. ŞK

Yapılan Yorumlar
KABAK DEYİP GEÇMEYİN