dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

 

Cumhuriyet kulluktan vatandaşlığa geçiş demektir

 Ümmetten millete geçmek büyük bir devrimdir. Cumhuriyet meselesi asıl olarak budur zaten.

 

 Aydınlanma olarak tanımlanan ve Cumhuriyetin temel felsefesi olarak kabul edilen iş ve amaç, topluluktan topluma ve toplumdan halka ve oradan da ulus olmaya evrilen tarihsel dönüm noktası olarak ortaya çıkan “devrim” kişilerin kul / tebaa olmaktan çıkarılıp vatandaş / birey olması meselesidir.

Sonraki süreç ise Cumhuriyetin içinin doldurulması sürecidir ve vatandaş olanlar tarafından başarılacak olan işleri ile ilgilidir. Cumhuriyetin içini “vatandaş” olmasın sağlananlar doldurur.

Rejimin içi sistem, düzen, mülkiyet, mülkiyet ilişkileri, hukuk, adalet v.b ne varsa vatandaş olanların işidir. Cumhuriyetin niteliğini ve uygarlığın düzeyini belirleyecek olan da bunlardır.

Türkiye’ye özel Cumhuriyete geçiş örneği yanında, tüm dünyadaki Cumhuriyet süreçlerinde içi yeterince doldurulamayan ya da doldurulamamış Cumhuriyetlerin sorumlusu vatandaş olanlardadır. Özellikle teb’a olmakta ve kullukta ısrar edenler ile gaflet, delalet ve ihanet edenler Cumhuriyetin niteliği konusundaki problemliler vatandaşlardır.

Cumhuriyetin “Cumhuriyet karşıtlığını” yok edememiş / etmemiş olması, en az “eşitlik temelinde katılımcı ve demokratik” bir düzen inşa edememiş olması kadar önemlidir. Bu kurucuların değil, kurulmuş olanı sürdürecek olanların en temel hatası olarak tarihe not düşülmüş olsa gerektir.

Bazılarının dediği gibi sorun Cumhuriyette değildir.

Cumhuriyet işini başta halletmiş, yapması gerekeni yapmış, herkesi kulluktan vatandaşlığa kavuşturmuştur. Eşitliği, adaleti, hukuku, uygarlığı, sanatı, sporu eğitimi, sağlığı, ekonomisi ve daha birçok gereği oluşturmak vatandaşa kalmıştır.

Başarı da başarısızlık da vatandaş ile ilgilidir.

Özetle Cumhuriyet vatandaş olma rejiminin tahsis edilmesidir. Bu kesinlikle başarılmıştır.

Başarılamayan şey Cumhuriyetin hakkının verilmemiş olmasıdır. Yani Cumhuriyetin bize sunduğunu, bizim Cumhuriyetin gerekleri olarak ona sunamamış olmamızdadır.

Bugün gelinen noktada “Cumhuriyet” karşıtlığında Liberaller, Ayrılıkçılar, çoğu Sosyalistler ve Dinciler koalisyonunda gerçekleşen “Cumhuriyet” yıkımının kazananı yoktur. İnançlılar dâhil herkes kaybetmiştir. Ülke ve Halk kaybetmiştir.

Oysa ‘Cumhuriyet’ haksız mülkiyet meselesi ve eşitlikçi toplum niteliğinin geliştirilmesi konusunda çalışılması gereken bir düzen sağlamıştı ve asıl önemlisi çok önemli ve özel bir “devrimin” ürünüydü…

 Devrimler tarihin akışının değiştirilmesidir. Tarihin akışı öyle her istendiğinde değiştirilecek bir şey değildir. İsteseniz dahi tarihsel birikim buna izin vermez.

Beğenmedik deyip yenisini yapamazsınız. Yapmaya kalkarsanız ortaya çıkan şey kaos olur. Onun içindir ki; Kaostayız. Düzenin kaosunda ya da kaos düzeninde debeleniyoruz.

‘Cumhuriyet’ yere yığılmış vaziyettedir. Ama elbette ölmemiştir. Küllerinden doğabilir. Ama küllerinden doğma kendiliğinden olmayacaktır. Vatandaş olunabilirse ve durumun değerlendirmesini yapabilme erdeminde buluşulabilirse Cumhuriyet, hem de içi daha iyi doldurularak ayağa kaldırılabilir.

Yapılan Yorumlar
ŞAHABETTİN KÜÇÜKYAZICI
İŞSİZLİK TEDİRGİNLİK YARATIYOR
Cumhuriyet döneminde, bin bir emekle kurulmuş iktisadi kuruluşlar, 32 dişi ile sırıtarak babalar gibi satarım edebiyatıyla elden çıkarılmış, yeniden tanzim satış kuyrukları yaratılmış bulunmaktadır.
CEZMİ DOĞANER
YAPICI DÜŞÜNCE
Düşüncedeki düğümleri çözmekten aldıkları güçle, insanlar ve toplumlar, en ağır bunalımları aşabilmelidir, yine aşacaklardır.
Prof.Dr. İsmet BARUTÇUGİL
DAVRANIŞ GELİŞTİRME VE KOÇLUK
Davranış, insanların duygu ve düşüncelerini hal ve hareketlerle ifade etmesidir. Duygu, düşünce ve davranışların tümü, sosyal çevre içinde, çevresel girdileri ve sonuçları dikkate alınarak tanımlanırlar.
İsmail Topkaya
CUMHURİYET'İN ÖNEMİ
Cumhuriyet kulluktan vatandaşlığa geçiş demektir
SENCER AYATA
YOLSUZLUĞUN YAPISALLAŞMASI
ENGİN ALGÜL
EMİNÖNÜ TRAMVAY DURAĞI
Hem, "Ray hattina girmek tehlikeli ve yasaktir." diyecekseniz, Hem de insanları ray üzerinde yürümeye mecbur bırakacaksınız....!
ERSİN DEDEKOCA
DÜNYA EKONOMİSİNDE DURUM
Zaten ABD Merkez Bankası da 19 Haziran toplantısında faiz indirimine gitmemesine karşın, yakın gelecekte buna hazır olduğu mesajı vererek, ekonomide işlerin yolunda gitmediğini kabullenmiş olmaktadır.
KONUK YAZAR
TÜRK DİLİ ÜZERİNE
Güzelim Türkçe, Arap-Fars dillerince ele geçirildi, kimliğini yitirdi. Yaklaşık 1000 yıl süren bu yitikliğe, bir Türk Bilgesi "dur" dedi..
BAL DUASINA ÇIKTILAR