dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

EYÜL AYI ENFLASYONU

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Ağustos ayında TÜFE, ÜFE ve çekirdek enflasyonda önemli düşüş kaydettik. Üretici fiyat endeksindeki düşüş, enflasyonda aşağı yönlü trendi devam ettiriyor" ifadelerini kullandı.

BAKAN'A GÖRE ENFLASYON:  

Bakan Albayrak, açıklamasında bu infografiği paylaştı.  

EKONOMİSTLERE GÖRE:

TÜİK’in eylül ayı enflasyon verilerindeki iyimser tabloyu ekonomistler inandırıcı bulmadı. Halkın yaşadığı enflasyonun çok daha ciddi boyutlarda olduğunu vurgulayan ekonomist Uğur Civelek, TÜİK verilerinin normal olmadığını belirtti. Civelek’in, değerlendirmesi şöyle:

“Eylül ayında 0,99’luk bir artış var. Alt detaylara baktığımızda eylül ayında gıdada 0,6 düşüş, giyim ve ayakkabının sadece yüzde 2 yükselmesi, yeni sezon ürünlerinin ve sene başından bu yana fiyatların geriliyor olması normal değil. Paketlenmiş ambalajlı işlenmiş ürünlerde gramaj, kalite farklı. Hâlâ fiyat alınan marketler gıda maddelerini halden geliş fiyatına göre zararına satış yapıyor. Bunlar geneli temsil eden fiyatlar değil. Fiyat alınan yerlerde siyasi baskı var. TÜİK bunları göz önünde bulundurmalı. Vatandaş şüphe etmekte çok haklı. Çünkü kendisi enflasyonu yaşayarak biliyor. Evet enflasyon baz etkisiyle tek haneye düşmüş ama kimse ilgilenmiyor bunlarla. Açıklanan YEP büyümeye öncelik veriyor. Bu nedenle enflasyonu kontrol altında tutmaları mümkün değil. Enflasyon konusunda iyimser olmak çok zor. Enflasyon tek hanelerde kalmayacak.”

CHP'NE GÖRE:

TÜİK’in enflasyonu cemre gibi, düştü deniyor ama gören yok

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, bugün açıklanan tek haneli enflasyon rakamının gerçekleri yansıtmadığını belirterek, “Zam yağmuru devam ediyor ama TÜİK’e göre enflasyon tek haneye düşmüş. İşçi, memur ve emeklilere düşük zam için tek hane aldatmacası sahnede” dedi.

Erdoğdu, TÜİK tarafından bugün açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, bir yılda doğalgaza yüzde 57, Elektriğe yüzde 56, benzine ise yüzde 32 zam geldiğine işaret etti.
Erdoğdu, vatandaşın alışveriş yaparken fiyatların ne kadar arttığını gördüğünü, çok sayıda üründe fiyat artışlarında bir yavaşlamanın dahi söz konusu olmadığını ifade etti. Erdoğdu, “AKP yepyeni bir ekonomi modeli getirdi. Hiçbir ekonomik teoriye ve mantığa uymayan bu modele göre, zam yapınca enflasyon düşüyor, faiz düşünce de enflasyon düşüyor, faiz inince para değer kazanıyor” diye konuştu.

"Ekonomik şartlar artık vatandaşımızı cebini yakıyor. Dar gelirli bir borç sarmalında...

Çarşıda pazarda markette zabıtaya etiket kontrol ettiriyor. Enflasyonla böyle mücadele edeceklerini zannediyorlar. Biz de geçiş ücreti düşsün diye Erdoğan’ın yaptığı otoyollara, köprülere, tünellere zabıta mı gönderelim? Teşhisi doğru yapmazsanız tedaviden doğru sonuç alamazsınız.

Market raflarında diş macunu etiketi kontrol ederek enflasyonu düşürecek bir ülke izlenimi veriyoruz. Türkiye bunu hak etmiyor... Bizi dinlemiyor ama Allah var Amerika’nın her sözünü dinliyor yerine getiriyor. Devlet hiçbir zaman kendi milletine bu kadar kayıtsız kalmamıştı. İktidar içeride algı operasyonlarıyla durumu idare etme peşinde.

İN DEMEKLE İNİYORSA HADİ BAKALIM İŞSİZLİĞİ İNDİRİN

Meğer başımıza bütün bu çorapları ören bakkallar, pazarcılar, fırıncılarmış. Bütün esnaf kafa kafaya vermiş ekonomiye karşı saldırıya geçmiş. Açıklanan enflasyonla mücadele planının özeti bu, enflasyonla mücadele planı değil esnafla mücadele planı...

Bu kafayla gidersen esnaf sattığı ürünün yerine bir şey koyamaz hale gelecek. Raflar boş kalacak. Yıllar sonra kıtlıkla karşı karşıya kalacağız. İn demekle iniyorsa hadi bakalım işsizliği indirin.

Yine liyakat aramıyor, yaptığı hataları alkışlayanlardan kurul kuruyor. Kurula girenlerin ilk işi makam arabalarını beğenmemek oldu. Türkiye'nin iş insanlarını, esnaf odalarını, partilerini topla ve danış. Kalabalık toplantılarda kendini alkışlatman sorunları çözmeyecek.

İYİ PARTE NE DİYOR?

İYİ Parti: Gayri resmi yaşam enflasyonu yüzde 50.

Geçtiğimiz 2 ay içerisinde Merkez Bankası'nın iki kez faiz indirimine gitmesi sonrası politika ve mevduat faizlerinde gerileme yaşandı. Enflasyonun da benzer bir şekilde aşağıya doğru hareketleneceği beklentisi ile gerçekleştirilen faiz indirimleri üzerine İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanlığı açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada gayri resmi yaşam enflasyonunun yüzde 50 olarak verilmesi dikkat çekti.

Hizaya çekemeyecek, diz çöktüremeyeksiniz. Boykotlar, karartmalar bizi durduramayacak ve emin olun ki güneşi balçıkla sıvayamayacaksınız. Artık İYİ Parti var. Şef Erdoğan yönetiminde AK Parti'den sesler korosunu dinlemek istemiyoruz ve dinlemeyeceğiz. AK Parti ile CHP'nin halat çekme yarışına benzeyen seçim düzenini sona erdireceğiz...

 Parti’nin Ekonomi Politikaları Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada hükümetin, “Enflasyon %10'un altına gidecek, ekonomi dengeleniyor” iddiası için “Rasyonel yani gerçekçi olmadığını kamuoyu ile paylaşırız” denildi

Yapılan Yorumlar
HATIRLADIKLARIM / BİTLİS