dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

SON DEPREM ÜZERİNE

Bülent DÜŞKO

20 YIL ÖNCE 7.4 ŞİDDETİNDEKİ DEPREMDE ADAPAZARI VE GÖLCÜK BÜYÜK ÖLÇÜDE YIKILMIŞ VE BİNLERCE İNSANIMIZ ÖLMÜŞTÜ.İSTANBUL'DA SADECE AVCILAR'DA HASAR OLUŞMUŞTU. DAHA SONRA İSTANBUL'DA OLMASI BEKLENEN DEPREME KARŞI GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALARAK HAZIRLANMAK İÇİN "ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ" ADI ALTINDA VERGİ KONULMUŞTU. FAKAT BUNUN VERGİ YERİNE "DEPREM FONU" OLARAK TOPLANMASI GEREKİRDİ. BU SAYEDE TOPLANAN PARANIN BÜTÇEDE BAŞKA YERE KULLANILMASI MÜMKÜN OLMAZDI.

ÖRNEĞİN BAŞBAKAN TURGUT ÖZAL TARAFINDAN İTHAL SİGARA VE İÇKİLERDEN ALINAN VERGİLERDEN OLUŞTURULAN "TOPLU KONUT FONU"NDA TOPLANAN PARALAR AMACINA UYGUN OLARAK YARIM KALMIŞ KOOPERATİFLERİN DESTEKLENMESİNDE KULLANILMIŞ; BU SAYEDE İNŞAAT SEKTÖRÜNE CANLILIK GELMİŞ VE KOOPERATİF ÜYELERİNİN MAĞDURİYETLERİ ÖNLENMİŞTİ.

DEPREM RİSKİ NEDENİYLE KULLANILMASI DÜŞÜNÜLEREK TOPLANAN 66 MİLYAR LİRANIN AMAÇ DIŞINDA KULLANILDIĞI VE HESABININ DA TAM OLARAK VERİLEMEDİĞİ GÖRÜLMEKTEDİR. YASAYA GÖRE BU MEBLAĞIN BÜTÇEDE DİĞER KALEMLER İÇİN MÜMKÜN OLDUĞU ANLAŞILMAKTADIR. FAKAT ETİK OLARAK BUGÜN 7.2 LİK DEPREMLE HER AN KARŞILAŞMAK DURUMUNDA OLAN 16 MİLYON İSTANBULLU İÇİN YAPILMASI GEREKLİ DEPREME HAZIRLIK KONUSUNDA KULLANILMAYARAK BÜYÜK BİR VEBAL ALTINA GİRDİKLERİ SÖZKONUSUDUR.AYRICA DİLLERİNDEN DÜŞÜRMEDİKLERİ BEKA SORUNU DA BURADA YATMAKTADIR. EKONOMİNİN VE ÜRETİMİN BÜYÜK KISMINA SAHİP İSTANBULUN BİR DEPREMLE BÜYÜK ÖLÇÜDE ZARAR GÖRMESİ TÜRK EKONOMİSİNİN ÇÖKMESİ DEMEK OLUP 81 MİLYON VATANDAŞIMIZI ETKİLEYECEKTİR.

BUGÜN VAKİT KAYBETMEDEN AKOM'UN YÖNETİMİNDE YAPILACAK DEPREME KARŞI ÇALIŞMALAR İÇİN EKREM İMAMOĞLU'NUN İBB BAŞKANI OLMASI İSTANBUL İÇİN BİR ŞANSTIR. BAŞKANIN İLK OLARAK YAPMASI GEREKENLER: 1- 1999 DEPREMİNDEN SONRA BİR GRUP ÖĞRETİM ÜYESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN 1500 SAYFALIK "DEPREM ACİL PLANI"NI UYGULAMAYA BAŞLAMASIDIR.
2- BAŞKAN İLK GÜNDEN RANTSAL DÖNÜŞÜM OLARAK YANLIŞ UYGULANAN KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ GERÇEK AMACINA UYGUN HALE GETİRMEK ÜZERE ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞTIR.EĞER 66 MİLYAR TL AMACINA UYGUN OLARAK KULLANILSAYDI 1.600.000 KONUTUN YARIDAN FAZLASININ YENİLENMESİ MÜMKÜN OLACAKTI.
3- BUGÜN İSTANBULDAKİ KONUTLARIN SADECE % 4 Ü ACİLEN YIKILIP YAPILMASI GEREKEN ÖLÇÜDE AĞIR HASARLIDIR. BU DURUMDA BU BİNALARIN ÖNCELİKLE YENİLENMESİ İÇİN HÜKÜMET YETKİLİLERİ GEREKLİ MEBLAĞI İBB EMRİNE AKTARMALIDIR. DAHA SONRA DA TÜM YAPI STOĞUNUN % 14 ÜNÜ TEŞKİL EDEN ORTA VE AZ HASARLI BİNALARIN YENİLENMESİ VEYA GÜÇLENDİRİLMESİ İÇİN GEREKLİ YAPTIRIM VE KAYNAK SAĞLANMALIDIR.

4- BAŞTA PROF. DR. NACİ GÖRÜR OLMAL ÜZERE BU KONUNUN YETKİN BİLİM ADAMLARININ GÖRÜŞLERİ DİKKATE ALINARAK YAPILACAK DİĞER ÇALIŞMALARDAN İBB TARAFINDAN YAPILMASI GEREKENLER VE VATANDAŞLARCA YAPILMASI GEREKENLER İBB VE İLGİLİ BAKANLIKLARIN KOORDİNELİ ÇALIŞMASIYLA YÜRÜTÜLMELİDİR.

SONUÇ OLARAK; BAŞKA İSTANBUL YOKTUR. TÜRKİYE OLARAK DA BÖLÜNMEYE KADAR GİDEBİLECEK BEKA SORUNU YAŞAMADAN HÜKÜMETİN SUÇLULUK KOMPLEKSİNE KAPILMADAN; İŞİ SEN BEN KAVGASINA DÖKMEDEN İBB'NE VE BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU'NA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMELİDİR.
BÜLENT DÜŞKO.

Yapılan Yorumlar
HATIRLADIKLARIM / BİTLİS