dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

ÇİFTÇİ ZOR DURUMDA

Başta yetkili istatistik kurumları dahil olmak üzere, tarımda, ekili alanlarından azaldığı, çitçinin topraktan uzaklaştığı, buna bağlı olarak üretimin düştüğü ifade edilmektedir.

Konu ile yakından ilgilenen Tekirdağ Milletvekili İ.Özcan AYGÜN, sürekli olarak konuya gündeme taşımaya devam ediyor.

Son olarak Aygun, hazırladığı raporda çiftçi, tüketici ve sanayici açısından tarımda yaşanan krize dikkat çekti.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, tarımda yaşaran çöküşe bağlı olarak çiftçinin üretimden çıkması sonucu, tarım sanayiinde de krizin eşiğine geldiğini belirterek, “2019 yılında, 2017 yılına göre trafikteki tescil ettirilen traktör sayısı yüzde 59.3 oranında düşmüştür. Gıda enflasyonunda OECD’de Türkiye birincisiyiz. Tüketici mağdur olurken, sanayici de kriz işaretleri gösteriyor” dedi

Tarım Sektöründe,  üretim azalması ve çiftçilerin yaşamındaki sorunların artık üstü örtülemez hale geldiğini anlatan Aygun,  AKP Konya Vekili Orhan Erdem’in “Tarım Bakanlığı duysun diye söylüyorum, çiftçimiz 5 yıldır geri gidiyor” sözlerini Raporunda hatırlattı. Aygün,   “Bu önemli bir itiraftır” Dedi. TBMM Tarım Komisyonu’ndan AKP Aydın Milletvekili Rıza Posacı’nında ithal gıdaya tepki göstererek, “Tarım Bakanlığı’nda ithalat lobisi var, bu lobinin önüne bir türlü geçemiyoruz” dediğini kaydeden Tekirdağ Milletvekili, özetle ;"Buradan Tarım Bakanlığı’na sesleniyorum. Hadi bizi dinlemiyorsunuz, AKP vekillerine kulak verin bari! Çiftçinin mazot, gübre, tohum, ilaçlama, yem maliyetlerini yarı yarıya düşürmeden tarımı ayağa kaldıramazsınız. Uyanın ve Türk çiftçisinden yana durun! Elden gelen öğün olmaz onunla da karın doymaz! Çiftçinin borçlarını yapılandırın, tüm faizleri silin.Uyarıyorum Türkiye’de sürdürülebilir tarım yoksa, sürdürülebilir yaşam da olamaz  “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi başına 2018 yılında 48 bin 548 TL borç düşmektedir. 2019’da takipteki krediler bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artarak, 5 milyar 196 milyon 339 bin TL’ye ulaşmıştır." ifadeerine yer verdi.

Raporunda, çiftçilerin 2017 yılına göre gübre fiyatında yüzde 100, mazot fiyatında yüzde 40, yem fiyatında yüzde 50, sulamada kullanılan elektriğin fiyatında yüzde 100’ü aşan zamlarla karşı karşıya kaldığı için borç çeviremez hale düştüğünü anlatan Aygün, çiftçilerin borç batağında bulunduğunu "BDDK verilerine göre 2004 yılına göre çiftçinin nakit borçlarının yüzde 1928 oranında arttığını belirten Aygun, “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı çiftçi başına 2018 yılında 48 bin 548 TL borç düşmektedir. 2019’da takipteki krediler bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48 artarak, 5 milyar 196 milyon 339 bin TL’ye ulaşmıştır” Sözleriyle anlattı.

Tarım Araçları ÜretimindeDurum;

Çiftçi borçları nedeniyle, ciddi boyutta tarım arazisinin ipotekli olduğuna işaret eden Aygun, sanayicinin de zorda olduğunu, artık çöktüğünü belirterek sektörde yaşanan gelişmeleri şöyle aktardı:

 “İnternet sitelerine girin, satılık traktör ilanından başka bir şey görmezsiniz.Traktör alınmazsa traktör üretimi de biter! Bakın 2019 yılında, 2017 yılına göre trafikteki tescil ettirilen traktör sayısı yüzde 59.3 oranında düşmüştür. 2017 yılında trafikte tescilli traktör sayısı 7 bin 457’dir. 2019’da bu sayı 3 bin 37’ye inmiştir. TARMAKBİR’in Ağustos ayı verilerine göre traktör üretimi de 2019 yılının ilk 8 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54.4 oranında azalmıştır.”

Milletvekili İ.Özcan Agün, diğer yandan mutfaktaki yangının büyüdüğünü vurgulayarak, “OECD ülkeleri içinde 2019’da gıda enflasyonunda yüzde 31 ile birinciyiz. Haiti, Malavi, Nijerya, Sri Lanka, Zambiya’yı da geçmiş durumdayız” Dedi.

 Tarım raporuyla ortaya çıktı: Çiftçinin nakit borçları yüzde 1928 oranında arttı

Yapılan Yorumlar
GÖNÜLLÜ KULLUK