dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

ÜNİVERSİTELİ GENCİN İNTİHARI

 Ailesinin 3 gün önce hakkında kayıp ilanında bulunduğu İstanbul Üniversitesi (İÜ) Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli’nin yaşamına son verdiği ortaya çıktı. Genç kadının, sosyal medya hesabından yeni yıl dileğini "iş bulmak" olarak açıkladığı ve bir liraya karnını nasıl doyuracağını sorduğu görüldü. İÜ öğrencilerinin indirimli yemek haklarının günde bir öğüne düşürülmesine karşı eylemleri sürerken "Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var" diyen Ünli'nin yaşamına son vermesi sosyal medyada da gündem oldu. Ünli'nin arkadaşları Kadıköy'de düzenledikleri basın açıklamasında "Sibel'in katili kapitalizmdir" diye haykırdı.

Türk Dili ve Edebiyatı bölümü 3. sınıf öğrencisi Sibel Ünli'den haber alamayan ailesi polise başvurmuştu. 4 Ocak günü Samatya Sahili’nde, kayalıkların üzerinde bir çanta gören vatandaşların ihbarı üzerine çantanın Sibel Ünli'ye ait olduğu tespit edildi ve ardından Ünli'nin denizden cansız bedeni çıkarıldı.

 Sibel Ünli’den haber alamayan ailesi, 3 gün önce polise kayıp ilanında bulunmuştu. Polis, üniversiteli genci bulmak için çalışma başlatmıştı.

4 Ocak günü öğle saatlerinde Samatya Sahili’nde, kayalıkların üzerinde bir çanta gören vatandaşlar, durumu polis ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen ekipler, çantanın 20 yaşındaki Sibel Ünli’ye ait olduğunu tespit etti. Denizde arama yapan ekipler, Ünli’nin cansız bedenine ulaştı. Olay yeri incelemesinin ardından Ünli'nin cansız bedeni adli tıp kurumu morguna götürüldü.

 Ünli, bir başka paylaşımında ise üniversite yemekhanesinde kullanılan kartında sadece bir lira kırk kuruş kaldığını şu ifadelerle aktarıyor:

"Bir liraya karnımı doyurabilir miyim enter

Yemekhane kartımda para kalmamış sadece bir liram var

Bir lira kırk kuruşmuş"

 Ünli'nin yaşamına son vermesi üzerine sosyal medyadan açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Emek Gençliği, "Bizleri çalışmak zorunda bırakan, gençliği psikolojik bunalımlara ve depresyona sürükleyen şey, içinde bulunduğumuz kapitalist sistem ve onun gençliğin yaşamını geleceksizlik çemberiyle sarmasıdır" dedi.

Emek Gençliğinin açıklaması şöyle:

"İstanbul Üniversitesi Edebiyat bölümünde okuyan Sibel Ünli adlı arkadaşımız intihar ederek yaşamına son vermiştir. Uzun bir süredir iş arayan Sibel, kendi hesabından yaptığı paylaşımda dayeni yıldan dileğinin iş olduğunu belirtmiş.

Üniversite öğrencisi olarak bizleri çalışmak zorunda bırakan, gençliği psikolojik bunalımlara ve depresyona sürükleyen şey, tam da içinde bulunduğumuz kapitalist sistem ve onun gençliğin yaşamını geleceksizlik çemberiyle sarmasıdır.

Bu çemberi; kapitalizmin gençliğe sunduğu açlığı, işsizliği, geleceksizliği ancak örgütlü mücadeleyle kırabiliriz.

İstanbul Üniversitesi Emek Gençliği olarak ailesine ve arkadaşlarına baş sağlığı dileriz."

 

Ekonomik krizin faturasını ödeyecek kişiler, üniversitelerin yemekhane hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaları gerektiği halde müşteri olarak pazarlanan öğrenciler değildir.

Öğrenciler artan hayat pahalılığıyla boğuşmaktadır. Hal böyleyken öğrenci aleyhine düzenlenen  bu yemekhane tarifesi öğrencilerin en temel hakkı olan beslenme hakkına ulaşmasını güçleştirecektir. Bu zam ve düzenlemeleri kabul etmiyoruz. 

Yapılan Yorumlar
TURUNÇ REÇELİ