dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |    HAKKIMIZDA   |    GÜNDEM   |     POLİTİKA    |     EKONOMİ    |     SPOR   |     İLETİŞİM  

 YAPICI DÜŞÜNCE

  Cezmi DIĞANER

 

Konfüçyüs “Karanlığa küfredeceğine bir mum yak!” der. Yapıcı düşünceyi bundan güzel anlatabilen bir söz bulmak çok güçtür: Bir şeye kızmak, öfkelenip şikayet etmek ve eleştirmek sinirleri gerginleştirir, alınacak önlemeleri sağlam bir kafa ile almamıza engel  olur, çünkü Çinli filozofun dediği gibi, “öfkeli bir adamın içi zehirle doludur”.

Türkçe de çok söylenen iki söz var: Öfke ile kalkan zararla oturur. Keskin sirkenin zararı küpüne...derler.

Yaratıcı düşünce engel aşmak, sorun çözmek için gereklidir. Insan yaratıcı düşünceye dayanan davranışlar yaptıkca yücelir. Başkalarını etkiler. Topluma katkılar yapar. Uygarlığa ayak uydurur.

Yaratıcı düşünce önce insan kişiliğini geliştirir, olgunlaştırır.  Yaratıcı düşünce önce insan kişiliğini yaratır. Yaratıcı düşünceyle insan hiçlikten , kaygıdan, korkudan kurtulmak, ölüme karşı direnmek, kendisini geliştirmek ve varolmak için gerekli davranışlar yapar. Bu davranışlar sonucu çevresine, topluma, insanlara, tüm insanlığa olumlu katkıları olan yapıtlar, ürünler verebilir.

Gerçekci (realist) düşünce ve uslamlama (muhakeme) işleviyle, aritmetik, mantık ilke ve kurallarına uygun düşünce biçimdir. (Bunun bir felsefi derinliği var ve zıtı ile düşünme, tez, anti-tez ve sentez yapma) Bağımsız düşünme..

Skolastik düşünce, otoriteye bağımlı ve dogmalara bağlı kaldığı ve giderek kendi içine kapandığı….eşitlik yok(kadın erkek) eşit hak tanımıyor. Diyalog ve uzlaşma yok. Insan hakları ve sosyal adalet gibi bir kavram ve anlayış yok.üstleri eleştirme hakkı yok. Merkeziyetçi, hiyeraşik ve buyurganlık hakim. Kısaca: “Akil yolu nakil yoludur” , Kişiyi özgür düşünceye götürecek yollar tıkanıyor. Kişi bağımlı, edilgen ve kendini emir kulu, boyun eğme, kişiliği yoğuran temel davarnış oluyor.Bağımsız düşünce yok.

Gelişmenin durduğu yerde çöküntü, yozlaşma başlar.

Bireysel ve toplumsal çöküntü ve yozlaşmaya karşı tek çıkar yol düşünsel gelişmeyi sürdürmektir.

Çağımızın büyük filozoflarlarından Ludwig Wittgenstein´in önerdiği gibi, işe, belki sorunlardan da önce, “düşüncedeki düğümleri çözmeğe” uğraşarak başlamak gerekir.

Düşüncedeki düğümler çözüldükçe, en çetin sorunlar bile kendiliğinden çözülmeğe başlıyacaktır.

Düşüncedeki düğümleri çözmekten aldıkları güçle, insanlar ve toplumlar, en ağır bunalımları aşabilmelidir, yine aşacaklardır.

“Düşüncedeki düğümler çözmek sorunları çözmekten daha önemlidir"

Yapılan Yorumlar
ŞAHABETTİN KÜÇÜKYAZICI
İŞSİZLİK TEDİRGİNLİK YARATIYOR
Cumhuriyet döneminde, bin bir emekle kurulmuş iktisadi kuruluşlar, 32 dişi ile sırıtarak babalar gibi satarım edebiyatıyla elden çıkarılmış, yeniden tanzim satış kuyrukları yaratılmış bulunmaktadır.
CEZMİ DOĞANER
YAPICI DÜŞÜNCE
Düşüncedeki düğümleri çözmekten aldıkları güçle, insanlar ve toplumlar, en ağır bunalımları aşabilmelidir, yine aşacaklardır.
Prof.Dr. İsmet BARUTÇUGİL
DAVRANIŞ GELİŞTİRME VE KOÇLUK
Davranış, insanların duygu ve düşüncelerini hal ve hareketlerle ifade etmesidir. Duygu, düşünce ve davranışların tümü, sosyal çevre içinde, çevresel girdileri ve sonuçları dikkate alınarak tanımlanırlar.
İsmail Topkaya
CUMHURİYET'İN ÖNEMİ
Cumhuriyet kulluktan vatandaşlığa geçiş demektir
SENCER AYATA
YOLSUZLUĞUN YAPISALLAŞMASI
ENGİN ALGÜL
EMİNÖNÜ TRAMVAY DURAĞI
Hem, "Ray hattina girmek tehlikeli ve yasaktir." diyecekseniz, Hem de insanları ray üzerinde yürümeye mecbur bırakacaksınız....!
ERSİN DEDEKOCA
DÜNYA EKONOMİSİNDE DURUM
Zaten ABD Merkez Bankası da 19 Haziran toplantısında faiz indirimine gitmemesine karşın, yakın gelecekte buna hazır olduğu mesajı vererek, ekonomide işlerin yolunda gitmediğini kabullenmiş olmaktadır.
KONUK YAZAR
TÜRK DİLİ ÜZERİNE
Güzelim Türkçe, Arap-Fars dillerince ele geçirildi, kimliğini yitirdi. Yaklaşık 1000 yıl süren bu yitikliğe, bir Türk Bilgesi "dur" dedi..
BAL DUASINA ÇIKTILAR