dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bu Pazar, Anneler Günü’nü kutlayacağız.

Her yıl Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanan Anneler Günü tarihçesi, Yunan mitolojisine kadar uzanmaktadır.  

Mitolojiye göre pek çok tanrının annesi olarak kabul edilen Rhea çeşitli kutlamalarla onurlandırılmaktadır. Bu kutlamalar genellikle ilkbahar mevsiminde yapılmaktadır.

Bu durumun bir benzeri de Antik Roma'da görüldüğü rivayet edilir. Antik Romalılar da bereket tanrıçası Kibele için çeşitli kutlamalar düzenlemişlerdir.

Günümüzde ise 1914 tarihinde,  Ana Jarvis adındaki bir kadının annesine özlem duygusunu bir anma toplantısı ile yakınları ile paylaşmak istemesiyle. Amerika Birleşik Devletleri'nin Virginia eyaletinde başlamıştır.

Öğretmen olan Anna'nın  öğrencileriyle birlikte yaptığı anma toplantısı  bazı temsilciler tarafından uygun görülmemiş ve anayasa ile bağdaştırılamamıştır. Temsilcilerin bu hareketine karşı Anna hukuk savaşı vermiş ve sonunda 1914 yılında  ülke genelinde resmileşmesini sağlamıştır.

Sonrasında dünya geneline yayılan bu akım, her yıl Mayıs ayının ikinci pazarı pek çok ülkede Anneler Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Ülkemizde, İslam gelenekleri çerçevesinde, ana olarak değerli kabul edilmekle birlikte, kadınların pek çok bakımdan erkeklerle eşit olmadığı bilinmektedir.

Cumhuriyet döneminde, pek çok konuya olduğu gibi kadınlarımız ve hakları konusunda da  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, devrim niteliğinde yeniliklere imza atmıştır. Türk Kadını hakkında Atatürk’ün tarihe mal olmuş söylemi şöyledir;

“Dünyada hiç bir milletin kadını (Ben Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim diyemez!)

Doğuran, doyuran, destek olan koruyan, kollayan, üreten, çalışan, emek veren, ana, yar, yarenlerimiz olan kadınlarımız pek tabi ki dünyanın nazarında erkeğiyle yükselen ve eşitlikle onurlanan haklı bir mücadelenin sahipleridir”

Cumhuriyet döneminde kadınlarımız, bir  çok ileri Avrupa ülkesinden bile önce, seçme-seçilme hakkı başta olmak üzere erkeklerle eşit haklara sahip kılınarak onurlandırılmıştır.

Günümüzde kadın haklarının uygulamasındaki bazı tereddütlerin geçici olduğunu düşünüyor, Türk Kadınının gelecekte, toplumda  hak ettiği yeri alacağına, her alanda söz sahibi olacağına  inanıyoruz.

GAZETE İSTANBUL OLARAK ANNELER GÜNÜN KUTLARIZ.


Yapılan Yorumlar
İNSAN