dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

DEPREM VE DASK

Bülent DÜŞKO

Emekli Banka Müfettişi

BUGÜN NTV'DE KONUŞAN SİGORTA ACENTELERİ BİRLİĞİ BAŞKANI DOĞAN ŞEN TÜRKİYEDEKİ BİNALARIN SADECE % 53'Ü NÜN DASK SİGORTALI OLDUĞUNU VE BUNUN HIZLA ARTMASI; SİGORTASIZ BİNA KALMAMASI GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ.

SON 26 EYLÜLDEKİ İSTANBUL DEPREMİ GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASINA YARDIMCI OLDU. ZİRA POLİÇELERDEKİ RAKAMLAR BİNA DEĞERİNİ KARŞILAMADIĞI GİBİ YAPILAN ÖDEME TUTARLARIN BU RAKAMIN DAHİ ÇOK ALTINDA OLDUĞUNU GÖSTERDİ.

BAKIRKÖY Y.MAHALLEDE DEPREMDEN ZARAR GÖRDÜĞÜ İÇİN KAYMAKAMLIK TARAFINDAN ACİLEN BOŞALTILAN İKİ BİNADAN 5 KATLI OLANA DASK'IN GÖREVLENDİRDİĞİ EKSPER HASARLI RAPORU VERMİŞTİR. DASK'IN ÖDEME YAPMASI İÇİN BİNANIN YIKILMIŞ ŞARTI VARMIŞ. BUNA GÖRE BU BİNADAKİLERDEN BİRİNE 77 BİN TL.LİK POLİÇE RAKAMINA KARŞIN SADECE 15 BİN TL. ÖDENDİĞİ ÖĞRENİLMİŞTİR.

BUNUN YANINDAKİ 5 KATLI 10 DAİRELİ BİNAYA İSE DAHA SONRA GÖNDERİLEN EKSPER TARAFINDAN " Hasarın depremden olmadığı; 40 yıl önce Yıkanmamış Deniz Kumu ve o yılın malzeme ve inşaat tekniklerine göre yapıldığı " için Hasarlı Raporu verilmemiştir. Bu gerekçeyi dikkate alırsak bugün Bakırköy'ün en az 7 mahallesindeki binaların % 80'i nin bu durumda olduğu görülecektir. Fakat binanın mal sahiplerince Risk Raporu alınarak Kentsel Dönüşüme sokulması belediye tarafından istenmektedir.

BİNALARA DASK İLE ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI TARAFINDAN HASARLI RAPORU VERİLMESİ HALİNDE KONUT SAHİPLERİNE SAĞLANACAK OLANAKLAR ŞÖYLEDİR. :
1- DASK TARAFINDAN SİGORTALI DAİRE SAHİBİNE BİR ÖDEME YAPILACAKTIR.
2- AYRICA ÖZEL SİGORTASI OLANLARA DASKTAN YAPILAN TUTARA EK OLARAK TAMAMLAYICI ÖDEME YAPILACAKTIR.
3- YETKİLİ ÖZEL FİRMALARA 5 BİN TL CİVARINDA MALİYETLE YAPTIRILABİLECEK RİSK RAPORU BAKANLIKÇA ÜCRETSİZ OLARAK TEMİN EDİMEKTEDİR.

SONUÇ OLARAK; DEPREMDEN ETKİLENDİĞİ İÇİN OTURULAMAZ DURUMDA OLAN BİNALARDAN HASARLI RAPORU VERİLEN BİRİ BU AVANTAJLARDAN YARARLANACAK; DİĞER BİNADAKİ KONUT SAHİPLERİ BU OLANAKLARDAN YOKSUN KALACAKLARDIR. ADALET BUNUN NERESİNDE? HEMEN HEPSİ EMEKLİ VEYA DAR GELİRLİ KONUMUNDA OLAN DİĞER DAİRE SAHİPLERİ İSE KADERLERİYLE BAŞBAŞA KALACAKLARDIR.

DEMEKKİ SÖYLENDİĞİ GİBİ DASK SİGORTASI SİGORTALILARA PEK YARAR SAĞLAMAYIP BOŞUNA PRİM GİDERİ ÖDEMELERİNE VE DASK FONUNDA BİRİKEN TUTARLARIN BÜTÇE GİDERLERİNE KAYNAK OLMAKTAN İLERİ GİDEMEMEKTEDİR. DASK KONUSUNUN GERÇEKÇİ ÇÖZÜMLER ÜRETİR HALE GETİRİLECEK GÜNCEL DÜZENLEMELERE GEREKSİNİM OLDUĞU KESİNDİR.

BÜLENT DÜŞKO

Yapılan Yorumlar
SALATALIK HAKKINDA