dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

İSRAİL,  SİVİLLERİ VURUYOR

İsrail, 10 Mayıs’ta tanklarla, uçaklarla başlattığı saldırılarını sürdürüyor. Önceden belirlendiği anlaşılan hedefleri vuran İsrail’in saldırılarında139 Filistinli yaşama veda etti, 950 Filistinli de yaralandı.

 Haritalarla Trump'ın Filistin'i yok etme planı - Fikir Turu

Saldırın önemli hedeflerinden birisi olduğu ifade edilen,  Hamas'ın metrosu diye anılan, tünellerin fotoğrafları da basına dağıtıldı.

İlk olarak 2007'de ortaya çıkan tüneller Hamas'ın İsrail'e karşı koyduğu savaş taktiği olarak biliniyor.

 

Hamas'ın tünelleri

İLK DEFA GÖRÜNTÜLENDİ

İsrail'in hedefinde olan bu tüneller çatışmalar başladığından beri ilk defa görüntülendi

Hamas, saldırılar karışışında roket atışları ile cevap vermekte ise de, roketler İsrail hava savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirilmektedir. Buna rağmen bazı roketlerin Tel Aviv yakınlarına düştüğü bildiriliyor.

Perşembe günü gece boyunca büyük bir bombardımanda Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki tünel ağının çoğunu yok ettiğini iddia ediyor.

İsrail-Gazze savaşında kullanılan tüneller Hamas'ın en etkili araçları arasındaydı ve askerler bu tüneller sayesinde İsrail topraklarına giriyor hatta bazen yeraltı geçitlerinden Gazze'ye dönmek için bu tünelleri kullanıyorlardı.

İsrail, Hamas'ın bu tünel ağını uzun süredir yok etmeye çalışıyor çünkü bunlar İsrail topraklarına ulaşıyor. Hamas'ın çok sayıda İsrail askerini tek seferde ortadan kaldırmak umuduyla, bölgeyi bombalamadan önce, askerlerini Gazze şehri altındaki yeraltı tünel sisteminden geçiriyor.

Ancak iddiaya göre İsrail güçleri (IDF) bu tünelleri yok etmek için yoğun bir bombardıman içinde bulunuyor. Bu saldırılarda kaç kişinin hayatını kaybettiğine dair bir bilgi ise bulunmuyor.

GAZZE'DE SON DURUM

Gazze’de İsrail’in planlanmış olduğu anlaşılan saldırıları aralıksız sürmektedir

 Filistin-İsrail çatışmasının çözümünde Rus-Türk girişiminin ortaya çıkma  olasılığı nedir? - Sputnik Türkiye

Gazze'nin kuzeyindeki resmi binaların, sivillere ait evlerin, bir caminin hedef alındığı saldırılar sonucu söz konusu bölgenin büyük kısmında elektriklerin  kesildiği bildirilmektedir..

Hama yetkilileri, İsrail’in  kara harekatı başlatması halinde .beklemediği bir direnişle karşılaşacağını söylemektedir

İsrail'in dün Gazze'ye kara operasyonu başlattığı yönünde basında çıkan haberlerle ilgili Hamas'a ait El-Aksa televizyonuna konuşan Aruri, direniş güçlerinin, düşmanı (İsrail) şaşırtacak güçte olduğunu ve elinde daha önce kullanılan silahlardan daha güçlüsünün bulunduğunu belirtti.

Hamas'ın, kara operasyonuna dönük hazırlığının sahip olduğu füze gücünden daha yüksek olduğunu kaydeden Aruri, "Kara operasyonu işgalci için bir felaket olacak ve savaş dengesi değişmeden de ondan çıkamayacak." dedi.

Gazze'ye düzenlenen son saldırıdan bu yana direniş güçlerinin yaptığı hazırlıkların bu kara operasyonuna dönük gerçekleştirildiğini bildiren Aruri, işgal altındaki Batı Şeria, Gazze ve İsrail vatandaşı Arapların yaşadığı Yeşil Hat bölgesinde İsrail güçlerine karşı açılan "cephelerin" zaferin anahtarı olduğunu dile getirdi.

Yapılan Yorumlar
İNSAN