dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

KÖY KALKINMASI

Şahabettin KÜÇÜKYAZICI

Tarımsal yaşam çanlandırılıp, köyde yaşayanların sosyal ve ekonomik durumunun yükselmesi sağlanmalıdır. Buna bağlı olarak, köylünün eğitim durumu yükselmelidir. Böylece kalkınmaya katkısı ortacaktır. Uzunca bir süredir sanayi ön plana çıkartılarak, kalkınmanın bö sayede gerçekleşeceğine inanılmıştır. Elbette, sanayileşme çok önemlidir. ancak, kasaca köylü olarak tanımlaybilelceğimiz, tarım ve hayvanlcılıkla uğuraşanlar üretmez ise  sanayi ürünleri üretenlerin tek başına   nasıl ayakta kalacağını düşünmenin yanlış olduğu anlaşılmış bulunmaktadır. Bu nedenle köy ve   köylümüzün zenginleşip kalkınması için  mucizeler falan da gerekmemektedir. Geçen yüzyılda, Atatürk Türkiyesinde bunun ilk adımları atılmış, ciddi başarılar elde edilmiştir.

Günümüzde köyden kente göz o kadar çok hızlı artış göstermiştir ki, köyler ancak turistik amaçla ziyaret edilir hale gelmiştir. Pek çok köyde kış aylarında kimse kalmadığı görülmektedir. Buna paralel olarak, köy okulları kapatılmış, köylerde önemli rehberlik görevi yerine getiren öğretmenler de şehire taşınmıştır.

Diğer taraftan, tarım ürünlerinin ekiminden başlayarak, değerlendirilmesi hatta pazarlanması üzerine ciddi eğitim görmüş olan binlerce Ziraat Fakültesi mezunu ve tarım teknisyeni  genç işsiz olduğu bilinmektedir.

İş bulamamış veye tarım dışı işlerde  meslekleri dışında bir işte çalışlamka olan bu gençlerin kası bir eğitimle öğretmen formasyonu kazanması pekala mümküdür.  Köy okulları yeniden açılarak bu gençlerin buralarda  görev almaları sağlanmalıdır.

Buna  paralel olarak, şehirlere göc etmiş, üstelik halen işsiz kalmış nüfusun, tarımsal üretime dönmesi kolayca teşvik edilebilecektir. 

Bu çerçevede, geçmişteki Köy Enstitüleri deneyimlerinden yararlamak suretiyle, Öğretmen- mühendislerin  köylü ile  yakın ilişki kurmaları, bilinçli bir tarımsaz faaliyetin başlamasına kıvılcım teşkil edecektir.Boş zamanlarında öğrentmen mühendisler,  Köy kahvesin ve Köy Odasında köylüye her alanda rehberlik edeceklerdir.

Öğretmen Mühendisler, köylüyü tarım,tarım aletleri,zirai ilaçlar,hayvancılık konularında  devamlı bilgilendirebilir. Hangi tohumu  hangi ilacı  hangi mevsimde kullanacağını basitçe  anlatabilir.

Köy öğretmeni, esasen İl İdaresi Kanunumuz gereği ihtiyar heyetinin tabii üyesi olup,  muhtar ve diğer üyeler ile sürekli irtibat halinde olup,sürekli  olarak   Kaymakamı’nın, İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün ve İlçe Ziraat Müdürü ile İlçe Belediye Başkanı ile köylerin ilişkisini güçlendirecek,köylünün üretiminin değerlendirilmesi mümkün olacaktır. TOKİ tarafından kibrit kutusu gibi yapılan konutların, ahırlar bölgesi, küçük bahçeler, kümesler, küçük tamir-bakım atelyeleri ile desteklenmesi gerekmektedir.

Tarımsal ürünler ithaline dur denilmesi, geniş ve verimli arazilere sahip ülkemizin kendi ihtiyacını karşılaması, eskiden olduğu gibi tarımsal ürün ihraç eden bir ülke olması bu suretle sağlanmış olacaktır.

Bu amaçla   yapılması gereken en önemli çalışmaların başında; köyden kente  göçü  önlemek gelmelidir. Şehirde olan  bazı imkanlar  köylerde de olmalıdır. Örneğin  mütevazi bir köy sineması,aynı binada  gönüllülerden oluşan zaman zaman da  turnelerin ziyaret edip oyun sahneye koyacakları  küçük bir tiyatro sahnesi kolayca kurulabilir. Öğretmen ve muhtar marifetiyle  amatör tiyatro kulübü kurulabilir. 

Bunlar  bazılarına  lüks gibi gelebilir. Ama değil.’’hiçbir sorun yoktur ki içinde çözümü de barındırmasın.’’ Köydeki öğretmen ve üniversitede okuyan gençler  devlet yetkilileri ile  öncellikle belediyelerle  iyi ilişkiler kurarak  tohum, mazot, su, elektrik, tarım alet ve makinelerindeki teşviklerden  yararlandırılmalıdır. Bu konuda köylüye öncülük edilmelidir.

Köy kahveleri elden geçirilir  ve buralarda  illgili   Kurum ve Kuruluşlar desteğinde internet kafeler, kütüphaneler oluşturulabilecektir.   Yeter ki istensin. Balkan ülkelerine yaptığımız kısa ziyaretlerde bunun örneklerine sıkça rastlanmıştır.

Yapılan Yorumlar
İNSAN