dakika dakika tekirdağ çorlu haberleri

gazete tekirdağ
ANA SAYFA   |  HAKKIMIZDA   |  GÜNDEM   |   POLİTİKA    |   EKONOMİ    |   SPOR   |     İLETİŞİM  

MARMARA HAKKINDA BİLGİLENDİRME:

Bir vatandaş görüşü:

Marmara denizi Sakat bir çocuktur çünkü babası Karadeniz ( Suyu soğuk minareli yüksek) annesi Akdeniz (suyu sıcak tuzu yüksek) bu yüzden Akdenizden gelen su Yaklaşık olarak 20 - 25 metre derinlikten Marmara'ya girer Karadeniz ise 10 - 15 metre derinlikten girer bilmeyenler için şöyle açıklıyalım İki deniz suyu birbiri ile karışmazlar bu Kur’an da bile belirtilmiş bir mucizelerden birisidir. Marmara'nın üst yüzeyindeki su ise akarsulardan gelen sulardır ki bunlar asıl Marmara denizini oluşturur. Buraya kadar anlamışsınızdır umarım şimdi Marmara çevresinde yaşayan yaklaşık 30 milyon kişi en az 2 şer defa tuvalete girip sifonu çekerler bu pislik nereye gider ? Önce kanalizasyona oradan da Katı Atık arıtma tesisine giderler Burada arıtılır ne arıtılır katı olduğuna göre kaka arıtılır ve sıvı halinde suyun 15 metre altına derin deniz deşarjı yapılır yani bizim pis suyumuz Karadenize yollanır neden ? Çünkü Karadeniz derin ve soğuktur buradaki güçlü minareller bu pisliği zamanla yok eder. Bu kanalizyon içindir bunuda cebinize koyun .

SORUN NASIL BAŞLADI:

 Marmara denizimizin Büyük ada açıklarında büyük bir çukurumuz vardı. Bu çukur derinde olduğu için içerisindeki su Akdenizin sıcak suyu vardı peki biz ne yaptık Marmaray yaptık O güzargahtan aldığımız çamuru bu çukura doldurduk yetmedi Avrasya tüneli yaptık ordan aldığımız çamuru da bu çukura boşalttık yetmedi Yenikapı miting alanı yaptık oradan gelen çamuru nereye attık Büyükada çukuruna Yetmedi Galataport tan gelen çamuru da oraya attık böylece bu çukur tamamen yok oldu hal böyle olunca Akdeniz suyu nereye gitti ?Yukarı doğru çıktı bu da Karadenizden gelen suyu yukarı itti ne demiştik Karadenize giden pislik soğuk ve minerali çok olduğu için pisliği zamanla yok ediyordu ama su yükseldiği için bizim pis suyumuz Akdenize döndü Ama yüksek Çanakkale akıntısı orada duvar olduğu için bu pis su geri dönerek baskılana baskılana marmara denizinin  dibine çöktü bunu da cebimize koyalım.

 BİR BAŞKA ÖNEMLİ FAKTÖR:

Tekirdağ dan başlayarak sanayi atıkları yüzünden zehir akan Ergene çayını kurtarmak adına yapılan proje de arıtmadan gecen su sizce nereye yönlendirildi ? Tabiki Marmara denizine bu zehirli sular Karadeniz'e gidecekti ama yukarda belirttiğim sebebler ile bu zehirli su da Akdeniz'e yöneldi ve yine çanakkale boğazındaki akıntı duvarına çarparak Marmara'ya geri döndü bu Ergene çayı projesi Kasım ayında hayata geçti ve 10 gün sonra Marmara'da Musilaj oluşmaya başladı havalar ısınmaya başlayınca Akdeniz suyu ısınmaya başladı birde üstüne küresel ısınmadan dolayı Akdeniz rekor kırarak 2,5 derece birden ısınınca Marmara denizindeki Su sıcaklığı çok fazla arttı !

Sıcaklık, Fosfor , azot ve güneş bir araya gelince bu musilaj çok hızlı çoğalmaya başladı Ve artık maalesef önüne geçilemez bir hal aldı Marmara denizindeki yaşam bir yıl içinde son bulacak Ve Marmara'da maalesef çok ağır bir koku oluşacak ve buralar dayanılmaz olacak... Elbette temizlenebilir ama bu bir süre alacak yaklaşık olarak 2 3 sene ondan sonra Yeniden hayat başlayabilir bu konu çok nettir ve kesindir bunun olmaması için Allah ‘ ın bir mucizesi,  işimiz maalesef dualara kaldı...

Yapılan Yorumlar
İNSAN